A+ R A-


„143 przysmaki Siostry Anastazji”- recenzja

Po wszystkich książkach kucharskich urodziwych Angielek, programach kulinarnych zabawnych Francuzów i publikacjach z najbardziej egzotycznych zakątków świata, czas wreszcie na kuchnię polską.

Siostra Anastazja Pustelnik ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości przenosi nas do świata tradycji, świata podporządkowanego rytmowi zmiennych pór roku i kalendarzowi liturgicznemu.

 

Przecież nawet dzisiaj, kiedy nie ogranicza nas już dostępność produktów, w niektórych okresach chętniej sięgamy po ryby, kiedy indziej po pachnące wędzone wędliny, jajka, wykwintne ciasta.


Wśród przysmaków Siostry Anastazji są dania na adwent, Wigilię, Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc oraz różne uroczystości rodzinne: urodziny, imieniny, zaręczyny, rocznice. Obok przepisów typowych, znanych w każdym tradycyjnym domu (takich jak kompot z suszonych owoców, kapusta z grzybami, mazurek kajmakowy, pierogi ruskie) znajdziemy też te bardziej wykwintne, wyszukane (sałatka z mlecza i jaj, naleśniki z sałatą, pierożki ołpińskie, zapiekane filety z kurczaka w sosie cebulowym).

Ta różnorodność jest siłą książki, bo pozwala każdej – zarówno początkującej jak i zaznajomionej ze sztuką kulinarną - gospodyni znaleźć coś dla siebie.  Co więcej, pomysły Siostry Anastazji są proste w wykonaniu, złożone z ogólnie dostępnych składników i dość tanie. Praktyczne porady i uwagi zebrane na początku publikacji i dołączane do poszczególnych przepisów to cenne wskazówki usprawniające kuchenne prace.


Warto też wspomnieć o samej formie. Książkę wydano bowiem z wielką starannością. Poręczny, niezbyt duży format, twarda elegancka oprawa, estetyczny, czytelny układ przepisów i ładne zdjęcia to dodatkowe atuty kulinarnego poradnika, który ukazał się właśnie nakładem Wydawnictwa WAM.

K.P.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Wydawnictwo WAM ma swój początek w działalności Apostolstwa Modlitwy, nazwanego przez Piusa XI "najbardziej godnym podziwu dziełem naszych czasów".

Przewodnikiem tej organizacji w Polsce został jezuita Stanisław Stojałowski. W orędziu z 5 stycznia 1872 roku poinformował o założeniu Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy.

Dalszy rozwój Wydawnictwo zawdzięcza ks. Michałowi Mycielskiemu, który położył silny nacisk na popularyzację literatury religijnej.

Obok nurtu pobożnościowego rozwinął się kierunek popularno-naukowy i naukowy. W 1882 roku powstał ilustrowany miesięcznik Misje Katolickie, który omawiał działalność misyjną Kościoła na świecie, tematy historyczne, geograficzne i etnograficzne.

Najważniejszymi dziełami przygotowanymi przez Wydawnictwo były przez całe lata: Pismo Święte w tłumaczeniu Jakuba Wujka SI, Żywoty Świętych Piotra Skargi SI (od 1881) Ćwiczenia Duchowne św. Ignacego Loyoli (od 1894) oraz O naśladowaniu Chrystusa Tomasza á Kempis (od 1899).

Pogarszająca się sytuacja gospodarcza w kraju po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku nie ominęła rynku księgarskiego. Skłoniło to Wydawnictwo do uruchomienia własnej drukarni. Pierwsze książki zostały wydrukowane w 1921 roku. Otwarto też niewielką księgarnię.

Od pierwszych dni II wojny światowej istnienie Wydawnictwa było zagrożone. Gestapo aresztowało współpracowników, a w lipcu 1940 roku dyrektora Stanisława Bednarskiego i działalność oficyny została zawieszona. Ksiądz Bednarski do Krakowa już nie powrócił - zginął w Dachau w 1942 roku.

Uruchomienie Wydawnictwa po wojnie napotykało na wielkie trudności. Mimo powszechnej likwidacji wydawnictw katolickich (1951) ocalało i nadal stanowiło jedno z głównych centrów publikacji religijnych w Polsce. Podtrzymując dobre tradycje, starano się rozprowadzić między wiernymi jak najwięcej egzemplarzy Pisma Świętego, książek do nabożeństwa, podręczników do nauki religii.

Od 1993 roku Wydawnictwo nosi skróconą nazwę Wydawnictwo WAM.

Dziś WAM nie przypomina tego sprzed lat. Jest największą oficyną katolicką w Polsce. Publikuje ponad 200 nowości i wznawia około 150 tytułów rocznie. Oferuje książki naukowe, poradniki, literaturę piękną i dziecięcą. Posiada własną drukarnię, księgarnię internetową oraz sieć księgarń własnych (w Krakowie, Bielsku-Białej, Nowym Sączu, Opolu i Warszawie).

Wydawnictwo WAM jest największym wydawcą podręczników i materiałów pomocniczych do nauki religii. Wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie zaowocowało nowatorskimi opracowaniami katechizmów dla dzieci i młodzieży.

W strukturze Wydawnictwa funkcjonują: Posłaniec Serca Jezusowego, kwartalnik Życie Duchowe, Studio INIGO oraz portal społecznościowo-informacyjny Deon.pl.