A+ R A-


PSAŁTERZ w przekładzie Franciszka Karpińskiego

Ta książka jest pomnikiem kultury narodowej!

W literaturze istnieje wiele tłumaczeń Psalmów. Wśród nich wyjątkową pozycję zajmuje   Psałterz w przekładzie Franciszka Karpińskiego, naszego narodowego poety, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Wydany po raz pierwszy w roku 1786 od razu zyskał wielką popularność i ważne miejsce w polskiej literaturze.

Niestety, w czasach współczesnych został on nieco zapomniany, choć jeszcze w XX wieku był używany podczas wieczornej modlitwy Kościoła, czyli tzw. nieszporów. Popularność psalmów Karpińskiego wynika nie tylko z piękna języka, jakim się posługiwał, ale również z przyjętej formy. Wersety przybrały bowiem postać rymowanych i zrytmizowanych zwrotek, co w połączeniu z jasnym i czytelnym językiem sprawia, że również dziś Psałterz znajdzie czytelników, chcących modlić się tymi psalmami.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Oficyna Wydawnicza Vocatio powstała w 1991 roku. Wydaje książki oparte na tradycyjnych wartościach chrześcijańskich. Są to nie tylko poważne opracowania naukowe, umożliwiające głębsze wejrzenie w biblijny tekst („Prymasowska Seria Biblijna”), ale także pięknie ilustrowane Biblie skierowane do czytelników w różnym wieku. Ważnymi pozycjami są również poradniki z serii „Recepta na życie”, które przybliżają dobre i mądre zasady życiowe. W ofercie znajdziemy również beletrystykę. Dla dociekliwych czytelników przygotowana jest seria „Przewodników chrześcijańskich”, pozwalająca na pogłębienie, w sposób popularny, wiedzy o Biblii, historii Kościoła i licznych zagadnień z nimi związanych.