A+ R A-


Bazyli Wielki

Bazyli Wielki urodził się w 329 roku w Cezarei Kapadockiej. Pochodził z bardzo religijnej rodziny. Był bardzo dobrze wykształcony i dzięki temu wzbudzał uznanie w oczach innych. W wieku 28 lat Bazyli przyjął chrzest, a następnie przywdział strój mnicha. Pędził życie pustelnicze pełne pokuty i modlitwy. Nie brakło w nim jednak miejsca także na pisanie. Bazyli napisał wiele dzieł teologicznych, zwracał w nich szczególną uwagę na prawdy wiary i ukazywał błędy jakie niósł arianizm.

Bazyli Wielki był biskupem Cezarei. Został nim w 370 roku. Troszczył się o duchowy rozwój ludności oraz wspierał najbiedniejszych. Dzięki jego aktywności powstało schronisko dla pielgrzymów, ludzi starszych i schorowanych.

Bazyli Wielki był jednym z trzech ojców Kościoła z IV wieku, zwanych ojcami kapadockimi. Bazyli Wielki, Grzegorz z Nazjanzu i Grzegorz z Nyssy przyczynili się istotnie do zwalczenia arian oraz ostatecznie nadali kształt dogmatowi o Trójcy Świętej.

Śmierć zastała Bazylego w wieku 50 lat, miało to miejsce 1 stycznia 379 roku. jego relikwie znajdują się Amalfi, w Burges oraz w Wenecji. Wspomnienie liturgiczne tego świętego i ojca Kościoła obchodzone jest w Kościele katolickim 2 stycznia.