A+ R A-


Beda Czcigodny

Beda zwany Czcigodnym lub Wspaniałym urodził się w 672 roku w Wearmouth. Jako 7 – letni chłopiec trafił do klasztoru i został oblatem. W wieku 10 lat został przeniesiony do opactwa w Jarrow. Dziewięć lat później otrzymał święcenia diakonatu, a jako 30 – letni mężczyzna został wyświęcony na kapłana. Całe swoje życie kapłańskie spędził w klasztorze w Jarrow.

 

 

Był przykładnym mnichem, który w wolnych chwilach oddawał się nauce i pisarstwu. Jego dziełami są głównie komentarze do tekstów biblijnych, kazania i listy. Był on  także autorem podręczników do retoryki i pisowni. Opracował też metodę egzegezy, która obowiązywała w Kościele katolickim aż do XX wieku. Beda był osobą bardzo dobrze wykształconą, znającą hebrajski grekę i dzieła najwybitniejszych pisarzy.

Beda czcigodny zmarł 25 maja 735 roku w Jarrow. Jego ciało zostało pochowane w tamtejszym kościele opackim, a w roku 1030 przeniesiono je do katedry w Durham. Szczątki zmarłego zostały częściowo sprofanowane w czasach rządów Henryka VIII. Część z nich zdołano jednak uratować.

Kanonizacja Bedy Czcigodnego odbyła się za czasów papieża Leona XIII. Wtedy też ogłoszony został doktorem Kościoła. Kościół katolicki obchodzi jego wspomnienie 25 maja.

Aut: MS / rolnicy.com