A+ R A-


Cyryl z Aleksandrii

Cyryl z Aleksandrii urodził się w 378 roku w Aleksandrii. Przez jakiś czas mieszkał na pustelni, po czym powrócił do miasta i został wyświęcony na diakona przez arcybiskupa Teofila. Po śmierci arcybiskupa Cyryl został jego następcą.

 

 

 

Jako biskup Cyryl doprowadził do usunięcia z miasta Żydów organizujących się przeciw chrześcijanom. Zamknął też kościoły nowicjatów. Postępowanie Cyryla było bezkompromisowe i dlatego budziło wiele kontrowersji i dyskusji. Cyryl przeciwstawiał się Janowi Chryzostomowi i jego postawie wobec orygenejskich mnichów.

Osoba Cyryla była jedną z postaci biorących udział w sporach chrystologicznych, w które angażowała się strona aleksandryjska i antiocheńska. Spory te dotyczyły osoby  Jezusa Chrystusa, a konkretnie tajemnicy jego osoby. Spory zakończyły się w 433 roku i od tamtego momentu nie ma żadnej wzmianki o życiu Cyryla.

Cyryl z Aleksandrii zmarł w roku 444. Jego relikwie prawdopodobnie znajdują się obecnie w Rzymie, w kościele Matki Bożej na Polu Marsowym. Pośmiertnie Cyryl został uznany za jednego z ojców Kościoła. Jego wspomnienie w Kościele katolickim obchodzone jest 27 czerwca.