A+ R A-


Hieronim ze Strydonu

Dokładny rok urodzenia Hieronima nie jest znany. Prawdopodobnie urodził się on w 345 lub 347 roku w Strydonie. Rodzice Hieronima byli chrześcijanami, ale on sam został ochrzczony dopiero około 360 roku. Chrzest przyjął  w Rzymie, gdzie  wyjechał by uczyć się filozofii, retoryki i greki. Kilka lat później razem z przyjacielem – Bonozem – udał się do Trewiry. Rozpoczął tam studia teologiczne. Następnych kilka lat spędził w Akwilei nawiązując wiele przyjaźni z chrześcijanami.

 

 

 

Na przełomie 373 i 374 roku będąc w podróży Hieronim doznał wizji, dzięki której porzucił świeckie studia i rozpoczął zgłębianie prawa Bożego. Postanowił  jakiś czas spędzić na pokucie. Udał się więc na pustynię Chalkis, gdzie oddawał się nie tylko modlitwie, ale również pracy naukowej oraz nauce języka hebrajskiego.

W roku 377 w Antiochii Hieronim przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach na jakiś czas wyjechał do Konstantynopola, a następnie udał się do Rzymu. Po jakimś czasie papież uznał, że obecność Hieronima w Rzymie jest niezbędna i poprosił go o pozostanie.

Hieronim poza innymi licznymi obowiązkami zajmował się także tłumaczeniem Pisma Świętego. Dokonał przekładu hebrajskiego Starego Testamentu na język grecki. Jego tłumaczenie zwane jest obecnie Wulgatą i uznawane jest za jedno z największych dokonań Hieronima.

Hieronim musiał porzucić zajmowane przez siebie w Rzymie stanowisko po tym, jak oskarżono go o niestosowne stosunku z wdową Paulą. Po tym wydarzeniu w 385 roku wrócił do Antiochii. Latem 388 roku Hieronim udał się do Palestyny i resztę życia spędził w pustelni niedaleko Betlejem.

Hieronim ze Strydonu zmarł 30 września 420 roku. Jego szczątki najprawdopodobniej spoczywają w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. W VIII wieku ogłoszono go doktorem kościoła, a w wieku XVIII odbyła się jego kanonizacja.