A+ R A-


Modlitwa leśników na Lipowym Wzgórzu

Już po raz 11. w czasie wielkiego odpustu, w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, 6 lipca małopolscy leśnicy, myśliwi i pracownicy parków krajobrazowych pielgrzymowali do cudownego obrazu na Lipowym Wzgórzu, aby podziękować za miniony rok.


Pielgrzymki różnych branż zawodowych i grup społecznych z całej Małopolski do Tuchowa odbywają się na początku lipca, w czasie trwania wielkiego odpustu ku czci Matki Bożej Tuchowskiej. W tym roku odpust rozpoczął się 1 lipca mszą świętą, w której wzięły udział władze Tuchowa, starostwa oraz strażacy i policjanci pielgrzymujący z ziemi sądeckiej, tarnowskiej i brzeskiej.

6 lipca br. do Bazyliki Mniejszej w Tuchowie przybyła pielgrzymka małopolskich leśników, pracowników parków narodowych, myśliwych i przyjaciół lasów, ze Stanisławem Sennikiem, dyrektorem RDLP w Krakowie, i Leonem Jagodą, zastępcą dyrektora ds. gospodarki leśnej, oraz nadleśniczymi. Głównym celebransem eucharystii był ks. Jan Ćwik, kapelan myśliwych okręgu tarnowskiego, a kazanie wygłosił ks. Stanisław Łukasik z Harklowej, kapelan leśników i myśliwych.

Ksiądz Łukasik mówił o konieczności świadomego przeżywania wiary i odważnego jej bronienia. Kapelan leśników zachęcał do przywoływania pięknych słów modlitwy na cześć Stwórcy i pogłębionej refleksji. Podziękował leśnikom za piękne, zdrowe lasy, które służą człowiekowi.

Ksiądz Łukasik nawiązał też do przyszłorocznego jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych, które po decyzji prezydenta Stanisława Wojciechowskiego do dziś zarządzają lasami Skarbu Państwa. Kaznodzieja wskazywał na wielkie znaczenie społecznego aspektu lasów w Polce, ich dostępności i możliwości korzystania z tego bogactwa przez społeczeństwo. Podkreślił także zaufanie do profesjonalnej, wykształconej i uczciwej pracy kadry polskich leśników. Nazwał to wielkim dobrem, za który należy Bogu dziękować.

Piękną oprawę uroczystej mszy świętej i procesji nadała asysta sztandarów małopolskich nadleśnictw i kół łowieckich oraz leśnicy z Nadleśnictwa Gromnik. Oprawę sygnałów myśliwskich przygotowali uczniowie Technikum Leśnego w Starym Sączu pod kierunkiem dyrektora Grzegorza Skalskiego.

Pierwsza pielgrzymka małopolskich leśników do sanktuarium w Tuchowie odbyła się w lipcu 2003 roku. Od ubiegłego roku tuchowskie sanktuarium nabiera nowego wymiaru duchowego. W bazylice znajdują się relikwie krwi bł. Jana Pawła II, co skłania wielu pielgrzymów do refleksji nad wymiarem społecznym swojego życia i swojej pracy. Tej pogłębionej refleksji sprzyja historia tego miejsca. Przed cudownym obrazem Matki Bożej Tuchowskiej modlono się podczas dnia milenijnego 10 lipca 1966 roku. Wtedy to uroczystą sumę celebrował i przemawiał do 30 tysięcy ludzi, ks. arcybiskup metropolita krakowski Karol Wojtyła Jan Paweł II.

* * *
Obraz Matki Bożej sprowadzono do Tuchowa ok. połowy XVI wieku. Pochodzi on z lat 1530-1540 z polskiej szkoły malarskiej Mistrza z Bodzentyna. Namalowany jest na desce lipowej, tłustą temperą. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na lewym ręku. W prawej ręce Matka Boża trzyma rozkwitłą różę - nawiązanie do wizji apokaliptycznej i ogrodu rajskiego, które jak klamrą spinają całe życie Maryi.

Źródło: Lasy Państwowe